NYT – Seinäjoen Taiteilijaseuran jäsenten vuosinäyttely
Galleria 108

3. – 20.5.2018
ke-su klo 14.00-17.00

Näyttely on avoinna 3.-20.5.2018 ke-su klo 14.00-17.00.
Vapaa sisäänpääsy.

Seinäjoen taiteilijaseura

Seinäjoen taiteilijaseura avaa toukokuussa Nokialla jäsentaiteilijoiden näyttelyn Galleria 108:ssa. Esille tulee näyttelytyöryhmän valikoima kokonaisuus teoksia osalta seuran jäsenistä. Näyttelytyöryhmään kuuluvat Tuulikki Päällysaho, Tapio Hirvonen ja Minna Salonen.

Nyt on aika.
Nyt on hetki.
Jokaisella omakohtainen.
Taiteilijat ovat vapaasti käsitelleet teemaa. Mitä ajankohtaisuus kunkin kohdalla merkitsee ja mitkä asiat nousevat pintaan, kunkin henkilökohtaisella kokemustasolla. Aika voi olla lyhyt tai pitkä, hidas tai nopea. Omakohtainen kokemus kruunaa teoksen ulostulon. Vapaus on myös katsojan tulkita teoksia omien kokemustensa kautta.

Seinäjoen Taiteilijaseura on toiminut vuodesta 1960. Yhdistyksen tarkoitus on kuvataiteen tunnetuksi tekeminen ja jäsenten ammatillisen arvostuksen edistäminen ja ylläpitäminen. Nykyään seuran toiminta keskittyy mm. näyttelyiden järjestämiseen ja taidelainaamon ylläpitämiseen. Seurassa on 36 taiteilijajäsentä. Jäsenkentän osaamisessa näkyy koko nykytaiteen kirjo: kuvanveisto, taidemaalaus, grafiikka, valokuva -ja videotaide sekä kalligrafia ja tekstiilitaide.

Lisätietoa:
Näyttelytyöryhmän jäsen, tekstiilitaiteilija Tuulikki Päällysaho, 050 5900405, tuulikki.paalysaho@netikka.fi Seinäjoen Taiteilijaseuran pj., taidemaalari Anne Niemi, 0449778194, an3989@gmail.com

www.seinäjoentaiteilijaseura.com

Anne Niemi

 

Marika Koskimäki-Ketelä

 

Tiina Kemppainen